# iPhone 4 "kastar" ut mig från appar
Author: Fridaaaa

Den fortsätter med det trots att jag har uppdaterat mobilen. Vad kan vara problemet? Har en iphone 4.

## Comment 1
Author: Scarlet

Det händer mig också då och då att apparna börjar krascha på det sättet, särskilt när jag har fyllt upp nästan hela mobilminnet. Se till att du har ledig plats på mobilen, och testa att stänga av den helt genom att hålla startknappen nedtryck tills du ser det röda reglaget och kan stänga av mobilen. Låt den vara avstängd ett tag, minst 15 minuter men gärna mer och se om problemet kvarstår när du startar om mobilen. Detta brukar hjälpa mig med appar som kraschar och annat krångel, förhoppningsvis löser det ditt problem också. Lycka till! :)

## Comment 2
Author: Fridaaaa

#1 Har ledig plats i mobilen redan 🙂  
Ja jag får testa att stänga av och låta den vara avstängd en stund och se om det hjälper. Tack!

## Comment 3
Author: Perly

Min pappa och jag har haft samma problem, slutade när vi tog bort facebook appen samt startade om mobilen efter det, underligt.

## Comment 4
Author: Fridaaaa

#3 Har testat att ta bort den och installera igen men hjälper inte. Samma med t.ex runkeeper som den gör samma sak med. Någon sa att det kunde bli bättre när jag uppdaterade till iOS7 men har inte blivit bättre 😕
