# Hur skapar man ett Apple ID åt dottern?
Author: BeaW

Alltså, nu har min 9-åring fått ärva sin första iPhone 5 av sin storasyster (hon köpte en 6a istället) och hon måste ju ha ett AppleID - men det funkar inte. När jag ska skapa hennes ID så svarar det att det inte går för tillfället och då är hennes födelsedatum markerat. 

Men om jag vill ge henne ett iTunes-kort för att kunna köpa appar, hur ska hon då kunna använda det utan ID? Kan man bara skriva ett fejk-födelsedatum som säger att hon är 18?

## Comment 1
Author: Niklas

Du kan skapa ett barnkonto åt en familjemedlem. Då går det oavsett hur litet barnet är. Aktivera Familjedelning först. Gå till Inställningar > iCloud > Familj.

## Comment 2
Author: BeaW

Hmmm… njae…

Det går ju att aktivera familjedelning, men som jag förstår det så måste jag då ha ett kreditkort kopplat till iTunes men det vill jag inte ha. Jag köper ett kort på iTunes istället och det vill jag egentligen ha ifred - hon får ett eget.

När jag går in på först Inställningar>iCloud>Ställ in familjedelning

så kommer det upp en ny sida där det står "Kom igång" när jag klickar på det kommer det en ny sida som säger "Som familjesamordnare bjuder du in familjemedlemmar och samtycker till att betala för köp som de gör i iTunes, iBooks och App store" å så  >Fortsätt

Dela köp heter nästa sida med nästan samma information som föregående sida å så >Fortsätt

Då kommer det upp "Ett kredit eller betalkort behövs" (Gå till Inställningar i iTunes och App store och lägg till ett giltigt kredit eller betalkort i ditt konto. Den här betalningsmetoden kommer att användas till alla köp som initieras av familjemedlemar) å så >Gå Till Inställningar

Kommer jag runt detta på nåt sätt? Innan melodifestivalen ikväll helst 😂😂😂😂

## Comment 3
Author: Niklas

Jag har inte försökt att använda det utan betalkort så jag vet tyvärr inte om det fungerar. Om jag hittar ett sätt återkommer jag.
