# Telefonsamtal går inte till BT headset
Author: [Borttaget]

jag har en iPhone 6s plus samt en androidtelefon samtidigt anslutna till ett sony sbh20 BT headset när jag kör bil, och så lyssnar jag på storytel - ibland från iPhonen och ibland från androiden. 

saken är den att när det ringer i iPhonen så går inte samtalet att föra genom headsetet utan det hamnar i telefonen när jag svarat. det **ringer** i headsetet och storytel pausas som det ska, oavsett vilken av telefonerna jag lyssnar från - men när jag svarat (vilket jag gör på telefonen, inte på headsetet) så hamnar samtalet i iPhonen vilket absolut inte är som jag vill ha det. i androidtelefonen uppför det sig som det ska, så vad är det för inställning eller nåt jag missat i iPhonen?

## Comment 1
Author: adress

#0 Vad har du för inställning under Inställningar - Hjälpmedel - Röstsamtalshantering ?

## Comment 2
Author: [Borttaget]

Det står automatisk, måste det vara BT headset? Men det blir väl inget krångel med att svara i telefonen då när headsetet **inte** är inkopplat hoppas jag?
