# sms/imessage problem
Author: Peak303

Jag har ett problem med sms och imessage. Helt plötsligt har den i telefonen börjat dela upp sms och imessage i två olika konversationer. Varför gör den detta? Och hur kan man ordna det utan att radera allt?

## Comment 1
Author: adress

Är det så att du skickar iMessage och mottagaren får sms - eller vise versa ? iPhone känner av om den andra telefonen inte har iMessage - då skickas det som sms i stället. Denna artikel/tips kanske kan ge dig lösningen . Du är inte ensammen om dessa problem. http://macworld.idg.se/2.1038/1.653206/imessage-iphone-ipad-problem-avaktivera

## Comment 2
Author: Peak303

När jag smsar med vissa personer så får jag när det är sms i en konversation och imessage i en annan konversation.. Och då skickas det från samma nummer.Men ska kolla länken.
