# Har min iPhone blivit hackad?
Author: Erikzzzonn

Hej!
Jag är inte så kunnig gällande teknik så ställer en fråga här då jag har panik…

Kollade runt på nätet och när jag klickade in på en hemsida kom det upp en ruta där det stod ”din iPhone har blivit hackad, omedelbar åtgärd krävs”. Det enda alternativet som man kunde klicka på var ”stäng” men jag gjorde inte det utan stängde ner hela webbläsaren. 

Har jag blivit hackad eller är det bara något svammel? Jag har hur som helst panik över detta nu… tacksam för svar!

## Comment 1
Author: OberonsMatte

Den där typen av meddelanden är bara bluff.

## Comment 2
Author: [Borttaget]

Jag fick in på veterinär.nu eller nåt (kommer inte ihåg. Och sen kom det upp massa skit i min kalender ”gå in på denna sajt för att ingen ska kunna hacka dig” eller nåt sånt iaf. Så gå aldrig in på veterinär webbplatser😂

## Comment 3
Author: Niklas

#0: När du råkar ut för det är enklaste sättet att komma ur det att stänga den flik det visas i. De öppnar ofta samma sida massor av gånger så det går inte så lätt att använda bakåtknappen.

## Comment 4
Author: Erikzzzonn

#1: Tack för att du tog dig tid att svara! 😊

## Comment 5
Author: Erikzzzonn

#3: Tack för att du tog dig tid att svara! 😊

## Comment 6
Author: Erikzzzonn

#2: Tack för att du tog dig tid att svara! 😊
