# När det är kallt styr du iPhone med näsan
Author: Niklas

Appen NoseDial är utformad så att du ska kunna ringa med näsan när det är kallt ute. Du slipper ta av dig handskarna för att ringa eftersom du har näsan nära till hands. Sju spänn kostar den.

[NoseDial](http://itunes.apple.com/se/app/nosedial/id408719052?mt=8)

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Jag kör röststyrningen istället. Funkar ännu bättre än näsan. :-)

## Comment 2
Author: Niklas

Smart!

## Comment 3
Author: [Borttaget]

jag kör å me näsan lol

## Comment 4
Author: masqu

de finns viss typ av handskar som går att använta ![Skrattande](http://iphone.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 5
Author: Monky

Ja det där med vantar verkar inte dumt!

[http://www.dotsgloves.com/](http://www.dotsgloves.com/)

[http://www.freehands.com/categories/Collections/](http://www.freehands.com/categories/Collections/)

Några varianter som ska finnas men jag hittar inget på den svenska marknaden. Däremot ska North face ha nån modell som kan användas också. Måste kila iväg till en butik och kolla upp det faktiskt!

Annars gillade jag Freehands fleece modell där man kan plocka av den lilla del som täcker tumme och pekfinger toppen. Perfekt även när man använder kikare och kamera hade jag tänkt.

## Comment 6
Author: Stephanie

Varför i hela fridens namn köpa en app för det ![Förvånad](http://iphone.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-surprised.gif "Förvånad") Jag kör alltid med näsan när jag har vantarna på. Funkar hur bra som helst ![Skrattande](http://iphone.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")
