# Camera+ - det enda kamera-program du behöver?
Author: Niklas

![Camera+](http://www.ifokus.se/ShowUserFile.aspx?BinaryId=d06ade07-cfdb-4bdf-b975-be5c4b624e54)[Camera+](http://itunes.apple.com/se/app/id329670577) är en kamera och ett redigeringsprogram i ett. Bilderna du tar med kameran ser likadana ut som med iPhones inbyggda kameraprogram. Vad den tillför är bildstabilisering och ett rutnät som underlättar att komponera bilderna.

Det som gör Camera+ så bra är funktionerna för redigering av dina bilder. Du kan välja mellan olika scener, det finns möjlighet att beskära, det finns effekter och det finns ramar.

Scenerna gör justeringar i färgmättnad, kontrast, vitbalans och liknande. Du kan exempelvis välja porträtt, landskap, mat, solnedgång, blixt och konsert. Blixtinställningen imponerar. Den ljusar upp bilden utan att förstöra skuggor eller färger. Över huvud taget gör sceninställningarna de flesta bilder bättre.

Beskärningsfunktionen innehåller dels ett gäng fasta bildproportioner och dels har du möjlighet att beskära helt fritt.

Effekterna är olika typer av filter som förvränger färgerna på diverse sätt. En gör bilder svartvita, en försöker efterlikna färgerna vid solnedgång, en ökar färgmättnaden och så vidare.

Ramar är vad det låter som. Det finns nio olika att välja mellan.

Du kan importera bilder från kamerarullen och redigera dem i programmet. Det finns funktioner för att dela bilder till Flickr, Facebook, Twitter och e-post.

Camera+ sparar inte automatiskt bilder till kamerarullen. Tanken är att du ska sortera ut och redigera de bästa bilderna innan du sparar dem till kamerarullen. Resten är det mening att du ska slänga för att inte samla en massa skräpbilder.

Det är en sak jag saknar i programmet. Jag använder ofta min telefon till att filma. Det kan jag göra i den vanliga kameran, men inte i Camera+. Om det även fanns där skulle jag inte längre behöva använda den vanliga kameran.

Programmet kostar just nu 15 kronor, vilket jag tycker är ett kap. Det gör ett antal saker som du annars måste använda flera program för. Dessutom gör det dem bra.

Inventive, Inc har utvecklat Camera+.

## Comment 1
Author: Niklas

Nu har det kommit en uppdatering. Det går dels att ändra skärpan helt steglöst genom att flytta runt fingret och dels går det att ställa in bländaren, något jag har saknat länge.

Jag har inte sett någon annan kamera-app som är i närheten av Camera+ funktioner.

## Comment 2
Author: Quiila

Laddade ner denna appen igår, är jättenöjd!

## Comment 3
Author: AlbaStiffler

laddar ner den nu, tack för tipset.

## Comment 4
Author: Niklas

Programmet har blivit borttaget från App Store efter att den [omväg som gjorde volymknappen till avtryckare](http://iphone.ifokus.se/Forum/Read.aspx?ThreadId=2d08cad7-6cfa-47ad-807d-3335f6882b01&GroupType=Se.iFokus.Community.Board.ForumGroup) blivit känd av Apple.

## Comment 5
Author: AlbaStiffler

Vilka skitar... men men, jag har det iaf nu och gillar det starkt, speciellt när man kan använda volymknappen.

## Comment 6
Author: Niklas

Det kommer säkert tillbaka i någon form.

## Comment 7
Author: [Borttaget]

Kan apple att bort appar på secifika telefoner som android kan?

## Comment 8
Author: Niklas

Jag läste någonstans att de kan ta bort en app på alla telefoner, men jag vet inte om de kan göra det på en enda telefon. Dock ska det aldrig ha hänt enligt vad jag läste.

## Comment 9
Author: [Borttaget]

Jag laddade hem ett som hette camera+ pro som kosta 7 kr, de vanliga camera+ va gratis. Är det den? Hmm

## Comment 10
Author: Niklas

Nej, det du menar heter Camera Plus Pro. Det ska vara med ett +-tecken. Följ länken i artikeln ovan.

## Comment 11
Author: [Borttaget]

Vad händer med oss som köpt programmet? Kommer det försvinna när vi synkar? Det vore ju stöld med tanke på att jag betalat för programmet.

## Comment 12
Author: Niklas

Nej, vi som har det har det. Det dyker nog upp igen i App Store så småningom också.

## Comment 13
Author: [Borttaget]

Suck köpte jag helt i onödan då! :( Hittar inte via länken heller står bara att den inte finns tillgänglig

## Comment 14
Author: Niklas

Nja, Camera Plus Pro funkar ju också. Jag tycker att Camera+ är bättre men det är en smaksak. Det gör lite mer.

## Comment 15
Author: HBKbruden

Precis iphoneägare och fotograf som jag är laddade jag ner denna app, suverän!!! men jag vet inte hur trög man kan vara??!! Hur får man in bilderna som ligger på cemera+ till datorn???

## Comment 16
Author: Niklas

Spara bilderna till Kamerarullen först. Sen kan du få över dem på samma sätt som alla andra bilder i telefonen. Alternativt kan du skaffa [CameraSync](http://www.google.se/url?sa=t&source=web&cd=1&ved=0CBgQFjAA&url=http%3A%2F%2Fiphone.ifokus.se%2Fdiscussions%2F4d712e1bb9cb4622330442dd-camerasync-sakerhetskopierar-dina-iphone-bilder&ei=YC0LToaSPIiRswb2gYGzDg&usg=AFQjCNEUU-8VGKuY9Qr1JOfHKfPPamDY7g&sig2=eE7uc2srmgEuyLzl65GWpw "CameraSync") och spara dem till [Dropbox](http://iphone.ifokus.se/articles/4d713e6fb9cb46221d054c42-dropbox-synkar-filer-mellan-datorer-och-iphone "Dropbox"). Så gör jag.

## Comment 17
Author: HBKbruden

Tack! :) Nu är det löst!

## Comment 18
Author: Martin

Har nog inte stått i tråden, men den finns i Appstore igen. 7 kr.
