# Är det bara jag....
Author: Monky

...som inte får kalendrar att synka efter iOS5?

Jag använder yahoos calender på nätet och det fungerade utmärkt för min iPhone 4 att synka till både standardkalendern och till Week calendar på telefonen. Men nu är allt borta från mobilen!

Efter iOS5 så vill den inte hämta nåt, dessutom är alla tdigare events i mobilens kalender som bortblåsta!

Vad beror detta på och hur får jag det att funka?

## Comment 1
Author: Niklas

Jag brukar prova att ta bort och lägga upp synkningen igen när det inte fungerar.

## Comment 2
Author: Monky

Testar allt. tagit bort week cal appen och lagt till den igen. Funkar ändå inte ![Gråter](http://iphone.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-cry.gif "Gråter")

Det enda som den synkar med är födelsedagar. Men varken week cal eller standardkalendern hämtar nåt...

## Comment 3
Author: Niklas

Prova att lägga upp kalendersynkningen efter Yahoos egen instruktion:

[Synkronisera Yahoo! Contacts med en iPhone eller iPod Touch](http://help.yahoo.com/l/se/yahoo/newcontacts/sync/contactsbasics-11.html "Synkronisera Yahoo! Contacts med en iPhone eller iPod Touch")

## Comment 4
Author: Monky

Verkar inte som att nåt hjälpte. Jag använder Sunbird på datorn, och detta brukar jag synka med Yahoo, som i sin tur synkar till mobilen. Men nu "drog jag om ledningarna" och importerade Sunbird kalendern till Gmail istället och sen vidare till mobilen.

Så nu har jag ett liv igen! ![Glad](http://iphone.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 5
Author: Niklas

Grattis. ![Glad](http://iphone.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")
