# Vad tycker ni om nya iPhone 5?
Author: Loveradio

Vad tycker ni om den nya iPhonen? Planerar ni att köpa den?

Själv tycker jag den verkar helt fantastisk ju mer jag läser om den och jag är väldigt sugen på att skaffa den. Har en 3gs nu och skippade 4an och 4s för att istället vänta på 5an. Känner att det är dags att byta upp mig.

[http://www.apple.com/se/iphone/#video](http://www.apple.com/se/iphone/#video)

[http://www.apple.com/apple-events/september-2012/](http://www.apple.com/apple-events/september-2012/)

## Comment 1
Author: LoAEmma

Precis lika för mig, jag har också inväntat femman, har en 3Gs nu sen tre år tillbaka!

Beställer så snart det går, sen lär man väl längta som en galning innan den kan levereras haha....

## Comment 2
Author: Loveradio

#1 Kul! Kommer nog också förhandsboka den tror jag.

Haha ja väntan lär bli olidlig! Men åh vad underbar känsla det är att packa upp den sen ![Glad](http://iphone.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 3
Author: LoAEmma

Jajjemän!! Ääälskar ny teknik!! :-)

Ska köpa den via halebop....

## Comment 4
Author: [Borttaget]

Har haft min svarta 3GS sedan början av 2010, snart tre årsedan alltså. Har väntat på 5an nu i ett år, ska definitivt köpa den. Den verkar jättebra, är riktigt sugen på att köpa den nu med en gång, blir nog en vit. ![Skrattande](http://iphone.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 5
Author: AmandaChristina

Jag tror jag ska köpa den, haft en 4s ett tag nu som jag ska köpa ut och sen förnya abonemanget så jag kan skaffa en 5:a ![Glad](http://iphone.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

Prylgalen är väl rätta ordet, har egentligen inget behov av en ny utan de är mer att jag vill ha en ny ![Tungan ute](http://iphone.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")

## Comment 6
Author: pierre80g

Om du har 3gs så är det kanonuppdatering!

men generellt är jag besviken på iphone 5 då den rent tekniskt har inte utveckas så mycket om man redan äger en 4s.

många som jag hade hoppas på att 5:an skulle även ha NFS (near field comunication), IR och 3D kamera.

Så för oss 4s ägare att lägga ut 6000:- för att få en lite större och snabbare iphone är bara att bränna pengar.

## Comment 7
Author: Loveradio

#6 Ja har man en iPhone 4s så förstår jag att man kanske väljer att skippa 5an.

## Comment 8
Author: pierre80g

#7 hade inte Apple skippat NFC och IR så hade jag lätt köpt 5:an :)

## Comment 9
Author: Niklas

Första dygnet förbeställdes 2 miljoner iPhone 5. Det är rekord.

#6: Hur skulle du använda NFC?

## Comment 10
Author: LoAEmma

Heeelt galet!

## Comment 11
Author: Loveradio

#9 Läste det! Helt sjukt!

Ska du skaffa 5an?

## Comment 12
Author: Niklas

#11: Förmodligen. Jag använder kameran vansinnigt mycket så alla förbättringar är välkomna och batteritid som i iPad är också lockande.

## Comment 13
Author: Martin

Jag har en 4:a och kommer nog inte att skaffa femman. Skulle jag gjort det skulle det varit för bland annat batteritiden.
