iPhone iFokus

iPhone

Etikettfrågor-och-problemlösning
Läst 9730 ggr
fettmedkevlar
0

iPhone 5S - Slut lagringsutrymme

Jag fick i julklapp en iPhone 5S på 16 gb av sambon, verkligen jätte nöjd över den.

Men mitt problem, lagringsutrymmet är slut och jag har ändå provat rensa bort appar som jag inte använder. Jag rensar bilder dagligen.

Har i dagens läge 63 appar och ungefär 240 bilder, igår hade jag en bekant som var förbi som även hon har en iPhone 5S på 16 gb. Hon har 77 appar och ungefär 600 bilder, hennes lagringsutrymme var inte ens halvfullt.

Kan det vara något problem med min telefon eller är det "normalt"? Ska tilläggas att telefonen går in i läget "Ej service" titt som tätt, vilket problem jag inte hade med min gamla iPhone 4.

bruksschafrar.blogspot.com

Medarbetare på Brukshundraser.ifokus.se

[joab]
6
#1

Under Inställningar, Allmänt, Användning kan du enkelt se vilka appar som slukar mest lagringsutrymme och hur mycket plats foton och filmer tar. Ditt andra problem kan bero på svajig mobiltäckning.

cinaslife
0
#2

Hej,

När jag gick in under  Inställningar, Allmänt, Användning såg jag att där låg kopior från mina barns iphones sparade! Betyder det att dessa är sparade i min iphone. Trodde det var i Icloud….. eller är det en funktion som finns i minnet i min iphone så den suger upp mina gig.?

/Carina

"Lev livet idag, imorgon kan det vara försent"

Kram
PTCina
Niklas
0
#3

Det låter som om du och dina barn använder samma iCloud-konto att Synka med. Det är onödigt.


Vänliga hälsningar, Niklas

Sök information om Sveriges adelssläkter för din släktforskning

cinaslife
0
#4

okej, men är detta sparat på mitt minne i telefonen?

"Lev livet idag, imorgon kan det vara försent"

Kram
PTCina
Niklas
0
#5

Jag missuppfattade dig i #2 och trodde att det var lagringsutrymmet i iCloud som var slut. Såg du det inte under Inställningar > Allmänt > Användning > Hantera lagring? Där står nämligen alla enheter som använder ditt iCloud-konto.


Vänliga hälsningar, Niklas

Sök information om Sveriges adelssläkter för din släktforskning

fettmedkevlar
0
#6

#1 Har kollat där och Spotify är den app som tar mest lagringsutrymme, men resten är relativt små applikationer och när jag räknade ihop på ett ungefär hur stor plats allt skulle ta så blev det 6 gb. Restrerande 6 gb då? Det kan ju omöjligt fyllas upp av mindre än 300 bilder.

bruksschafrar.blogspot.com

Medarbetare på Brukshundraser.ifokus.se

skuttis88
0
#7

Sms kan ta upp mycket om du messar mycket.

MVH Celina

Niklas
0
#8

#6: Har du offline-spelning av Spotify? Har du i så fall mycket musik där?


Vänliga hälsningar, Niklas

Sök information om Sveriges adelssläkter för din släktforskning