Problem med smiley-app
Jag laddade hem en smiley-app för ett tag sen för att få in dom i smsen, och så kopierade jag en smiley, en nallebjörn -.- men sen avinstallerade jag den appen, eller jag tog bort den iaf och kan inte hitta den varken på telefonen eller i iTunes på datorn.
Det jag vill få fram är iaf att den här kopieringen vill inte försvinna!! Varenda gång jag ska skriva ett sms och markera rutan där man skriver så kommer det alltid upp en liten flik ovanför där det står "klistra in", och då vill den alltså klistra in denna nallebjörn och jag får inte bort det. BLIR GALEN!!! Vad ska jag göra?!?!
Vilken app var det? Är det en jailbreakad telefon?
Den hette typ "SMS Smileys Gratis" eller nåt, och nej jag tror inte den är jailbreakad, vad det nu än betyder. Jag köpte den för 2 dagar sen på Media Markt och har inte gjort något "märkvärdigt" med den.
Okej, det fanns ett gäng appar som heter ungefär så. Minns du hur ikonen såg ut?
En svart bakgrund med 4 olika smileys på; en "
" och en sån football, ett läppstift och en fisk
Den som gjort appen heter "JA Applications Ltd"
Jag hittade den. Blir det någon skillnad om du kopierar något annat, exempelvis en textsnutt, och sen provar att skriva ett SMS?
Jag kan testa, det har jag inte gjort
Det blir lika dant, men jag får inte bort kopieringen sen
Nu har jag även testat att bara "klippa ut" ett inlägg och skicka det, men det försvinner inte heller :S det vill fortsätta klistra in det i vartenda sms jag ska skicka..
Har du provat att starta om telefonen (hålla in hem-knappen och vilo-knappen samtidigt tills det vita äpplet visas)?
Japp, flera gånger
Då har jag inga fler förslag. Gå tillbaks till butiken med den.
Hjälper det att stänga ner meddelandeappen så att den inte körs i bakgrunden och sen starta den på nytt? (När jag startar om min iPhone så har jag kvar samma appar i bakgrunden som jag hade innan jag startade om telefonen.)
#13 och hur gör man det?
Dubbelklicka på hem-knappen. Peka och håll på en av app-ikonerna i listan nertill. Där de börjar skaka pekar du på minustecknen tills alla appar är stängda.
Har gjort det nu, ska testa om det funkade!
hjälpte inte..
Då skulle jag satsa på butiken i alla fall.
Ja jag får väl åka dit o prata med dom.