iPhone iFokus

iPhone

Etikett: foto-film
Läst 13632 ggr
[joab]
8

Foto från videofilm i iPhone?

Känner någon till ett sätt att plocka ut foton ur en film man tagit med iPhone? Jag vill alltså kunna pausa filmen på ett visst ställe, och kunna spara ett foto till kamerarullen. Jag vet att man kan pausa filmen och ta en Skärmdump med hemknappen+av/på-knappen men upplösningen på en sådan bild blir väldigt låg. Man kan säkerligen också göra det på en dator, om man först importerat filmen dit. Men allra helst vill jag göra det på telefonen. Tack på förhand.

[joab]
0
#1

Hittade appen VideoPix (7 kr), den klarar biffen:

http://itunes.apple.com/se/app/videopix-video-frame-capture/id399250641?mt=8

Det sparade fotot blir i upplösningen 1280x720 och filstorleken c:a 250 kB (jpg), vilket jag antar är det bästa möjliga ur en videofilm.

Niklas
0
#2

Blir det inte samma upplösning på skärmdumpen som det du ser på skärmen?


Vänliga hälsningar, Niklas

Sök information om Sveriges adelssläkter för din släktforskning

[joab]
0
#3

På min iPhone 4 får en Skärmdump upplösningen 960x640.

Niklas
1
#4

Okej, du vill alltså ha den i högre upplösning än vad telefonen kan visa? Det vet jag inte hur man gör.


Vänliga hälsningar, Niklas

Sök information om Sveriges adelssläkter för din släktforskning

[joab]
0
#5

Jag var otydlig. Appen jag tipsade om ovan kan plocka ur valfri "ram" (frame) ur en videofilm och spara den som ett foto i kamerarullen, dessutom med högre upplösning än vad det blir genom att pausa videofilmen och ta en Skärmdump. Precis vad jag önskade :-)

Niklas
0
#6

Aha, jag förstår. Då måste det betyda att den kollar vad filmen har för högsta upplösning och tar dn på något sätt. Tack för tipset!


Vänliga hälsningar, Niklas

Sök information om Sveriges adelssläkter för din släktforskning