Netflix
Ett tips till dig som tittar mycket på serier och filmer och som gillar spotifys koncept är Netflix. Netflix är väldigt stort i USA och tjänsten som de erbjuder är ett stort antal filmer och serier såsom Modern family, Chuck, Glee, iron man m.m. direkt i din Iphone,Ipad, Mac, Pc, Apple tv m.m.
Det lanserades i Sverige den 15:onde oktober så utbudet är inte lika stort som i USA då de inte har rättigheter på alla filmer och serier i Sverige ännu.
Netflix har en Iphone app, jag använder den varje dag och det är extremt smidigt. Iphone appen finns i en Iphone 5 Version också.
Så länge som man har internet så har man med sig ett x antal filmer/serier överallt.
Ännu bättre blir det om man har en Apple TV då den har Netflix förinstallerat. Det är bara att logga in och Apple TV:en känner av vart du avslutade filmen i t.ex. Iphonen och börjar filmen/serien på samma ställe. Netflix på Applet TV:en fungerar felfritt och det är väldigt smidigt att ha tillgång till filmer/serier via Apple TV:en. Har inte hunnit testa PC-versionen ännu tyvärr.
Appen till Iphone är inte helt buggfri ibland kraschar den (sällan) men överhuvudtaget fungerar den väldigt bra och användargränssnittet är väldigt tjusigt.
Passa på, om du har Spotify Premium så kan du testa Netflix gratis fram till 2013, man behöver dock skriva i kortuppgifter och fall man inte vill börja betala för tjänsten 2013 måste man avsluta medlemskapet några dagar innan. Det är jättelätt att avsluta medlemskapet.
Man kan annars testa 1 månad gratis om man inte har ett Spotify Premium konto. (kräver kreditkort)
Tjänsten kostar annars 79:- per månad.
Netflix är mycket större än dess konkurrent Viaplay.
Som sagt är utbudet i Sverige inte det bästa ännu men de jobbar på att få mer licenser för filmer/serier i Sverige.
Många tror att detta är framtiden för filmer och serie.
Rekommenderar starkt Netflix.
// Warney
Kolla gärna in på Ranhammar Racings team facebooksida ---------------------------------------> www.facebook.com/ranhammarracing